Dekorativne lajsne su lajsne koje su napravljene od stiropora ili drugih materijala i služe za dekoraciju zidova ili plafona. Postavljaju se na uglove, ali i duž zidova, lako se fiksiraju, a popularne su jer ujedno mogu da posluže i kao kanalica za sakrivanje kablova ili razvođenje dekorativne rasvete.
Slični, originalni reljefni radovi bi bili komplikovani za izvođenje, neprecizni i skupi pa se proces skraćuje ako se izaberu već napravljeni modeli koji se lako prilagođavaju mestu ugradnje.
Dekorativne lajsne imaju najrazličitiji dizajn i dimenzije za najbolje uklapanje u prostor.
Elegancija se može istaći kroz ravne lajsne koje nemaju radove po sebi, ali i modele koji imaju bogat duborez koji se dodatno ističe kada se lajsne oboje.
Uske se najčešće postavljaju kao dekoracija na zidovima, a široke ugaone se postavljaju duž uglova pa i savršene su za sakrivanje kablova. Treba istaći i da postoje i plafonski dezeni koji se postavljaju ili oko pozicije lustera ili na uglove i prostoriji daju jedan sasvim drugačiji izgled i lepotu. Odabir zavisi od potreba jednog prostora, ali i postojećeg uređenja.
Ako je prostor uređen klasično ili minimalistički, onda će se najbolje uklopiti lajsne bez previše dekoracije, a ako se uređuju velike prostorije sa stilskim nameštajem i elegantnim detaljima, odlično će odgovarati i dekorativne lajsne sa bogatim radom po sebi.
Takođe, u ponudi su lajsne različite širine, od onih koje su 1cm, pa do onih od preko 10cm. Najčešće su dugačke 2m, ali se lako nastavljaju i krate pa se prelazi ne primećuju.
Priprema za postavljanje lajsni
Priprema za postavljanje lajsni mora da bude prvi korak da bi posao bio dobro urađen. Važno je da postavljanje prvo isplanirate na papiru, naročito ako se dekorativne lajsne postavljaju na središnji deo zida.
Onda se plan šematski obeležava na zidu što će osigurati dobro centriranje. Važno je znati kako se postavljaju dekorativne lajsne jer je važno izbeći najveće probleme i poteškoće pri centriranju.
Naime, zid često nije potpuno prav pa ako se samo prema njemu ravnaju lajsne, i one će biti nepravilno postavljene. Sa druge strane, ako se uoče ovi problemi na vreme lajsne će savršeno kamuflirati nedostatak i kreirati pravu liniju.
Sečenje lajsni na odgovarajuću dužinu
Sečenje se može raditi ručnim testerama ili sa mašinama za sečenje, a pošto je reč o materijalima koji se lako seku, trebalo bi da se posao uradi brzo i lako.
Na nekim mestima se lajsne seku pod uglom zbog ugaonog uklapanja, a u nekim situacijama je dovoljno pravolinijsko sečenje.
Savet majstora je da se obrati pažnja na spojeve da budu što pedantniji i najbolje je da budu što bliže uglovima i krajevima zida pa da se nastavci ne uočavaju previše.
Postavljanje lajsni na zid
Sada sledi direktan odgovor kako se postavljaju dekorativne lajsne jer se nakon planiranja i sečenja one fiksiraju za zid.
Lepljenje se radi posebnim lepkom koji je propisao proizvođač dekorativnih lajsni i razlikovaće se od materijala od kog su lajsne napravljene.
On se nanosi na zadnju stranu lajsne, na delove koji se lepe za zid, a lajsna se odmah postavlja na zid. U slučaju da lepak iscuri sa strane, potrebno je odmah ga ukloniti što pedantnije jer brzo fiksira pa je kasnije skidanje teško.
Ne treba zaboraviti da se lepak nanese i na spojeve između lajsni, a da se one što bolje primaknu jedna drugoj pa će se kreirati neprekidan niz, bez prelaza.
Završni radovi
Kada prođe propisano vreme koje je naznačeno na lepku slede završni radovi. Preciznim postavljanjem neće doći do nekih većih odstupanja, ali se manje neravnine i vidljivi spojevi mogu šmirglati brusnim papirom i gitom.
Nakon toga su radovi završeni, a dekorativne lajsne se mogu bojiti običnim bojama u nijansi po želji.
Najčešća pitanja i dileme prilikom odabira i postavljanja ukrasnih lajsni
Koje vrste su najbolje za različite prostore?
U dnevnim i spavaćim sobama se dekorativne lajsne se na prvom mestu biraju kao deo dekora, a onda i strateški postavljaju da sakriju kablove, utičnice i rasvetu.
Zbog toga se mogu videti najrazličitiji modeli, od tankih lajsni duž zidova, preko ugaonih lajsni pa do plafonskih dekorativnih lajsni sa duborezom.
Kuhinje i kupatila su u glavnom manje prostorije pa se biraju uže lajsne, bez mnogo radova na sebi, ali jednako efektne i korisne u prostoru.
Da li je potrebno farbati lajsne nakon postavljanja?
U zavisnosti od materijala od kog su napravljene i preporuke su različite, a sli se u glavnom lajsne ne moraju farbati.
Najbolje je pre postavljanja osloniti ih uz zid i tako uočiti da li se materijali previše razlikuju i da li će boja doprineti boljem izgledu. Molerske boje su i zaštita od prljanja, oštećenja i vlage pa je i to razlog zašto se često lajsne boje.
Kako održavati dekorativne lajsne nakon postavljanja?
Lajsne, kao i zidovi se tokom vremena menjaju pa je važno da se sve takve promene uoče i saniraju na vreme.
Dekorativne lajsne se moraju brisati mekim krpama, naročito ako na sebi imaju reljefni rad. Osim toga, sitna oštećenja se mogu popuniti gitom, a važno je i da se redovno farbaju i zaštite od vlage.
Ipak, ceo posao nije ništa komplikovaniji od klasičnog održavanja zidova pa će ovo biti lep deo dekoracije, mala promena koja je zaista uočljiva.
Ukrasne lajsne su povoljne, lako se postavljaju i može ih uraditi svako. Samo je važno biti precizan i poštovati uputstva pa će rezultat biti savršen, a zid dekorisan na jedinstven način.